Červen 2009

Harry Potter

15. června 2009 v 13:12 | Ewangelinkaaa |  Harry Potter
HARRY POTER :
Harry James Potter (* 31. červenec 1980) je hlavní postava stejnojmenné série od J. K. Rowlingové. Narodil se v Godrikově dole. Jeho rodiči byli James Potter a Lily Potterová. Byli však zavražděni zlým černokněžníkem jménem lord Voldemort. Harry útok přežil a byl vychováván u své tety a strýce. Vernon Dursley, Petunie Dursleyová i jejich syn Dudley Dursley byli mudlové a chovali se k Harrymu skoro celých deset let jako ke kusu hadru. Mezi čaroději je známou celebritou. Ačkoliv téměř nikdo (včetně něho) neví, jak to udělal, stal se nejen jediným, kdo přežil Voldemortův útok kletbou Avada kedavra, ale navíc přitom Voldemorta těžce zranil. Později se dozví, že důvodem jeho přežití byla oběť jeho matky. Navíc bylo předpovězeno, že Harry a Voldemort jsou spojeni věštbou; Ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu. - jeden zabije toho druhého (to ovšem není všeobecně známo, ale byl to důvod Voldemortova útoku na něj). Ve filmu Harryho hrál Daniel Radcliffe .

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry se přes počáteční odpor své adoptivní rodiny stal studentem nebelvírské koleje Školy čar a kouzel v Bradavicích. Jeho nejlepšími přáteli jsou spolužáci Ron Weasley a Hermiona Grangerová. Ve škole patří spíš mezi průměrné studenty a zaplete se do nadprůměrného počtu průšvihů, ne vždy ovšem vlastní vinou. Hned v prvním ročníku (ač to normálně není povoleno) se stává chytačem nebelvírského Famfrpálového mužstva, čímž kráčí ve stopách svého otce.
Ve škole hned od začátku naráží na neshody s jedním z učitelů, který se jmenuje Severus Snape. Je to jeho učitel lektvarů a zároveň ředitel Zmijozelské koleje. Postupně překonává nástrahy školního života a v závěru knihy zachrání Kámen mudrců před Voldemortem. Na konci školního roku se opět vrací ke své tetě a svému strýci, ale oproti dřívějšku má naději, že po prázdninách se vrátí mezi své kamarády do školy.

[editovat] Harry Potter a Tajemná komnata

Harry zůstává u svého strýce a tety až do doby, kdy ho jeho nejlepší přítel Ronald Weasley a jeho dva bratři odvážejí létajícím autem k nim domů. Harry se nedokáže přejít přes přepážku, aby se dostal k vlaku a musí znovu z Ronem nasednout do létajícího auta a letět do Bradavic. Při tom se jim podaří auto rozbít. Hrozí jim znovu vyloučení, ale profesorka McGonagallová přimhouří obě oči. Harry zjišťuje, že má hadí jazyk (umí mluvit s hady). Ve škole se stávají útoky na mudlovské studenty. Poslední oběť je jejich kamarádka Hermiona Grangerová, ale ta jim zanechává záchytný bod. Harry z Ronem se dostávají do bájné Tajemné komnaty a Harry přemůže Voldemorta, který se chtěl na svět vrátit pomocí svého starého deníku a tím zachrání Ginny - sestru Rona Weasleyho. Studenti, napadení baziliškem, na Voldemortův příkaz znovu ožijí. Do školy se vrací hajný Hagrid, který byl vsazen do Azkabanu za podezření, že on vypustil baziliška. Harry se opět vrací ke své rodině.

[editovat] Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry se začátkem prázdnin dozvídá, že utekl nebezpečný zločinec Sirius Black. Na návštěvu k Dursleyovým přijíždí tetička Marge, která Harryho vyprovokuje a Harry ji kouzlem nafoukne. Harry utíká z domova a má strach, že bude vyloučen z Bradavic. Zbytek prázdnin stráví v Děravém kotli. Při cestě do školy zjistí, jak hrozivé stvoření je mozkomor. V Bradavicích se mluví jenom o tom uprchlém zločinci, který utekl z Azkabanu. Ostatní studenti navštěvují vesnici Prasinky, která leží kousek od hradu. Harry tam nesmí, ale dvojčata Weasleovy mu darují Pobertův plánek a řeknou mu o tajných východech z hradu. Harry se díky svému neviditelnému plášti dostane do Prasinek a zjistí, že uprchlý trestanec Sirius Black je jeho kmotr a že mu kladou za vinu smrt jeho rodičů. Koncem školního roku se Harry setká se svým kmotrem a ujasní si, jak to vlastně bylo a zjistí, že Ronova krysa je zvěromág Petr Pettigrew, který má na svědomí smrt jeho rodičů - tomuto se ale podaří uprchnout. Sirius prchá na Klofanovi, odsouzenému k smrti za napadení Draca Malfoye a je nucen se skrývat. Na konci školního roku se Harry vrací domů.

[editovat] Harry Potter a Ohnivý pohár

Když Harry přijede do Bradavic, Brumbál studentům prozradí, že se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Když Brumbál vyloví Harryho jméno z Ohnivého poháru, začnou mu všichni včetně Rona křivdita říkat, že je podvodník. Harry však své jméno do poháru nehodil. Harry během školního roku splnil dva úkoly Turnaje, při třetím úkolu se s Cedrikem Diggorym přenese z bludiště (třetí - poslední úkol Turnaje) pomocí přenášedla (Pohár Tří kouzelníků) na hřbitov v Malém Visánku, kde je svědkem Voldemortova návratu. Cedrik Diggory je zabit Petrem Pettigrewem. Harry se dokáže vrátit i s Cedrikovým tělem zpět na bradavické pozemky. Poté se dozvídá, že jeho jméno vhodil do Ohnivého poháru Barty Skrk ml. - ten se celý rok za pomoci mnoholičného lektvaru vydával za Alastora Moodyho. Byl políben Mozkomorem.

[editovat] Harry Potter a Fénixův řád

Harryho vyzvednou od tety a strýce členové Fénixova řádu a dopraví na Grimmauldovo náměstí 12, do domu jeho kmotra, Siriuse Blacka. Po celém kouzelnickém i nekouzelnickém světě se dějí hrozné věci. Harry se vrací do Bradavic, kde skoro všichni věří, že lže, že se lord Voldemort vrátil. Založí tajný spolek s názvem Brumbálova armáda, kde Harry učí ostatní studenty bránit proti černé magii. Ve snu pokouše Artura Weasleyho a když se probudí, ještě zburcuje Brumbála, že je Artur v nebezpečí a doopravdy ho najdou ve vážném stavu, ale živého. Později se mu zdá, že Voldemort drží Siriuse na Ministerstvu kouzel v Odboru záhad a tak se tam s Ronem Weasleym, Hermionou Grangerovou, Lenkou Láskorádovou, Nevillem Longbottomem a Ginny Weasleyovou vypraví ho zachránit, ale netuší, že je to lest. Čekají tam na něj Smrtijedi a chtějí, aby jim dal věštbu, kterou tam našel. Později tam přijdou členové Fénixova řádu a bojují se Smrtijedy. Smrtijedka, Belatrix Lestrangeová, zabije Siriuse a poté uprchne. Harry se za ní vydá a v atriu Ministerstva kouzel se setká s Voldemortem, který se ho znovu pokusí zabít, ale objeví se tam Brumbál a Harryho zachrání. Voldemort zmizí, ale pracovníci ministerstva kouzel ho zahlédnou a dosvědčí, že se opravdu vrátil. Harry se vrací zpět k Dursleyovým zarmoucen smrtí svého milovaného kmotra.

[editovat] Harry Potter a Princ dvojí krve

[editovat] Harry Potter a Relikvie smrti

Zakončení úspěšně série knih. Harry se oženil s Ginny a mají spolu 3 děti. Harry pracuje na misterstvu jako bystrozor společně s Ronem, od roku 2007 je vedoucím odboru bystrozorů.

zdroj:http://cs.wikipedia.org/wiki/Harry_Potter_(postava)