Únor 2010

M*A*S*H-zajímavosti

25. února 2010 v 19:42 | Ewangelinkaaa
Zkratka M*A*S*H znamená v originále Mobile Army Surgical Hospital, tedy Mobilní armádní chirurgická nemocnice.
Poslední díl seriálu byl údajně druhým nejsledovanějším televizním pořadem v historii, hned po přenosu z přistání na Měsíci.
Doktor Sidney Freedman se při svém prvním vystoupení v seriálu jmenoval Robert Freedman.
Tři minuty po skončení závěrečného dílu "Nashledanou, sbohem a amen" stoupl odběr vody v New Yorku o 1.350.000.000 litrů. Vědci to vysvětlili tím, že většina lidí počkala na konec a poté odešla do koupelny.
125 milionů lidí z USA sledovalo poslední díl, čímž byl překonán starý rekord ve sledovanosti o 26 milionů. 60,3% všech televizí v USA sledovalo M*A*S*H a 71% televizí, které byly v té chvíli zapnuty, bylo naladěno na M*A*S*H.
V poslední epizodě Hawkeye říká Margaret sbohem, a poté ji políbí. Polibek trvá 34.8 sekund. Pokud 30 sekund reklamy stálo 450.000$, pak měl polibek hodnotu 522.000$.
Poslední epizoda, která se točila, se jmenuje "Jak jde čas". V ní doktoři zakopají krabici s různými věcmi jako památku pro příští generace. Po skončení natáčení si každý z herců zakopal vlastní krabici někde na pozemcích 20th Century Fox. Krabice obsahují různé osobní věci, které pro ně během let natáčení něco znamenaly. Podle Alana Aldy jeho skříňka stále odpočívá ve svém tajném hrobě.
M*A*S*H byl v USA poprvé odvysílán v září 1973 a časopis Time ho označil za největší zklamání sezóny.

Skutečná nemocnice M*A*S*H se skládala z 10 lékařů, 12 sester a 200 lůžek. V seriálové jich bylo o poznání méně. Seriálový MASH také nebyl moc mobilní nemocnicí, za celou dobu se stěhoval pouze asi dvakrát, realita však byla úplně jiná. Skutečné jednotky MASH se během války stěhovaly až třicetkrát.
Jedno z posledních hlášení rozhlasu v MASHi: Teď jsou dvě hodiny, přesně ze osm hodin korejská válka oficiálně skončí. Je čas na pohled zpátky a tohle jsou nejčerstvější informace jaké máme. Náklady války pro Spojené státy byly spočteny na 22 miliard dolarů. Co se týče lidí, stálo nás to mnohem víc. Jednotky OSN utrpěli následující ztráty: zabito v boji 71.500, zajatých a pohřešovaných 83.263, zraněných 250.000, dohromady tedy 404.763 zabitých, zraněných a zajatých. Z komunistické strany bylo zraněno a zabito 1.347.000, ve válce taky zahynulo 400.000 korejských civilistů. Pokud to všechno sečtete vyjde vám více než 2.000.000 zabitých nebo zraněných lidí. Navíc jedna čtvrtina všech Korejců zůstala bez domova a je tu více než 100.000 sirotků.
Herec Roger Bowen, který hrál plukovníka Blakea ve filmu, zemřel pouhý jeden den po McLeanu Stevensonovi, který tutu roli ztvárnil v seriálu.
Skutečné jméno Alana Aldy je Alphonso Giuseppe d´Abruzzo. Když se jeho otec Robert Alda - vlastním jménem Alphonso Giuseppe Giovanni d´Abruzzo - stal hercem, změnil si jméno na Alda: "Al" jako Alphonso a "da" jako d´Abruzzo.
Jediným osloveným hercem do tehdy připravovaného seriálu MASH byl Gary Burghoff, představitel Radara, který byl nakonec také jediným protagonistou z filmu, jenž si měl zopakovat svou roli i v televizní verzi. Ostatní představitele tvůrci zařadili do skupiny příliš známí a tudíž finančně neúnosní.
O roli Trappera se ucházelo skoro 80 herců. Z nich bylo vybráno šest a z této šestice nakonec vzešel Wayne Rogers.
McLean Stevenson chtěl hrát původně Hawkeyeho, CBS ho ale přesvědčilo, aby vzal roli Henryho Blakea.
Agent Alana Aldy oslovil Metcalfa necelé 4 týdny před začátkem natáčení a oznámil mu, že jeho klient má zájem hrát roli Hawkeyho. Alda byl tou dobou v New Yorku oblíbeným divadelním hercem a představa, že by se měl na delší dobu zavázat pro roli v seriálu, ho nijak nelákala. Navíc ho od natáčení zrazovali i jeho přátelé, kterým se moc nezamlouval koncept seriálu. Nakonec ho přesvědčila žena. Alan Alda si proto přečetl scénář a byl nadšen. Zda definitivně řekne ano nebo ne, naplánoval až po skončení natáčení televizního filmu, ve kterém právě hrál. Natáčení ale končilo den před prvním natáčecím dnem MASHe. Nakonec souhlasil.
Alan Alda měl ve smlouvě podmínku, že se v každém díle objeví alespoň jedna scéna z operačního sálu, aby seriál dokumentoval hrůzy války.
Pilotní epizoda přišla jen na 250 tisíc dolarů. Představitelé hlavních rolí dostali 10 tisíc, herci ve vedlejších rolích 5 tisíc dolarů. Při natáčení poslední série se už jeden díl točil za 600 tisíc. Třetinu z toho tvořily náklady na Alana Aldu.
MASH se začal vysílat ve velice nezvyklém termínu a to na podzim. Seriály většinou začínaly po Novém roce, aby lépe reagovaly na výsledky měření sledovanosti. Už po odvysílání první části mluvili někteří o tom, že seriál skončí. Ani sledovanost nebyla nijak valná. Po natočení 13 dílů přišla přesto objednávka na další dva. Konečný průlom se podařil teprve v sedmnáctém díle.
V díle, který se odehrává 21. dubna 1951, se mluví o viceprezidentovi Nixonovi. Richard Nixon byl přitom viceprezidentem zvolen teprve až 4. listopadu 1952 a do úřadu byl uveden 20. ledna 1953.
V původním návrhu pilotního dílu seriálu byl Hawkeye ženatý s přítelkyní ze 4077.
Otce Mulcahyho hrál v pilotním díle George Morgan a poté byl vyměněn za Williama Christophera.
Lék Levophed byl používán v sezóně 8, předtím než byl objeven v 10. sezóně.
Poslední epizoda "Nashledanou, sbohem a amen" byla původne plánována jako hodinová, ale Alan Alda měl problémy s jejím sestříháním, a tak mu CBS přidala 30 minut, což jim vůbec nevadilo, protože za reklamu při vysílání seriálu MASH brali $450.000 za 30 sekund, a herci nikdy nedostali za tuto půlhodinu navíc zaplaceno.
V "Nashledanou, sbohem a amen" Winchester učil orchestr domorodých muzikantů Mozartův Kvintet pro klarinet a housle. Alan Alda se seznámil se svou ženou, která hraje na klarinet, právě při této skladbě. Mnoho lidí tento kousek slyšelo poprvé v životě, přestože ho Mozart napsal před více než 200 lety.


Anketka

25. února 2010 v 19:39 | Ewangelinkaaa
tak hlasujte

Takže....

25. února 2010 v 19:33 | Ewangelinkaaa
Takže jelikož chci aby na blog přibýval alepsoň 1 článek denně tak je přednastavím a vy bdete mít hezký každý den nový článek (podle toho kolik jich na jeden nastavím).
Do dalšího článku vám dám anketu a vy prosím hlasujte jakou rubriku byste chtěli přidat nebo obohatit.

tak PáPá váš *-Ewoushek-*

Paige-Fotky

24. února 2010 v 12:44 | Ewangelinkaaa |  Charmed

Obrázky tornád -3

24. února 2010 v 12:41 | Ewangelinkaaa
tak tady je další várka obrázků těhle nádherných a přitom zničujících živlů :"článek"

24. února 2010 v 12:38 | Ewangelinkaaa
Vím není to moc originální název ale mě to v poslední době úplně jedno.Na blog teď moc chodit nebudu.Proč? Protože mě to tu nebaví.možná to je jen z toho počasí ale možná proto že mě už omrzelo mít tenhle blog.Rušit ho zatím nehodlám ale budu tu o poznání méně článků.Na jaře nebo na začátku léta mě to už zase přejde a bude tu zas hodně nových článků Tak co víc sem napsat,možná tu dneska dám ještě nějaké obrázky nebo nějaký článek ale víc ode mě už nečekejte.

PáPá váš *-Ewoushek-*

my Photos

20. února 2010 v 22:18 | Ewangelinkaaa